*

Photography by: Artūrs Pavlovs 

          Uniting glass art with skateboarding an innovative approach arises. Skateboarders ride through the glass creates an intense image for the viewer, but the glass shape, shining in the rays of light recalls its unfathomable beauty, fragility and strength at the same time. Skateboarding is alive and elusive, like glass, in both forms it remarks opposing force interaction, which can be seen quite clearly by an expert and easily perceived by a simple observer. In 1947, the surfers went into cities and looked for ways to conquer the "urban waves". They are portrayed as geometric waves, the light rays vibrate throughout the water, glass has the capacity to capture this miraculous moment.

Praktiskā darba mērķis ir izstrādāt divus vides objektus – skeitborda triku elementus no stikla. Ar šo stikla darbu palīdzību vēlos savienot divas sev tuvas radošās pasaules – mākslu un skeitbordu. Izpētīt tehnikas, veicinot materiāla izturību un saskaņu ar triku izpildi.

             Izvēloties stiklu kā materiālu, pielietojamu un vizuāli baudāmu elementu izveidei, tiek radīta inovatīva pieeja skeitbordam un stikla mākslai. Brauciens ar skrituļdēli pa stiklu rada satraucošu ainu skatītājam, bet stikla forma, laistoties gaismas staros atgādina par tā neizdibināmo skaistumu, trauslumu un spēku vienlaikus. Skeitbords ir dzīvs un netverams, līdzīgi kā stikls, tikai citā formā. Abos veidolos ir novērojamas izteiktas pretējo spēku savstarpējas mijiedarbības, kuras visai skaidri var saskatīt lietpratējs un viegli apjaust vērotājs no malas. 

             Izvēlētā trijstūra piramīdas forma radusies skeitborda pirmsākumos 1947.gadā, kad sērfotāji devās pilsētā un meklēja veidus kā iekarot „pilsētas viļņus”. Tās ir kā ģeometrizēti viļņu atveidi un stikls ir labākais materiāls šim nolūkam. Ūdens viļņi ir caurspīdīgi un gaismas stari virmo tajos. Ar stiklu ir iespējams atveidot šo brīnumaino notikumu paliekošā acumirklī.

            Bakalaura darbs ir izstrādāts balstoties uz iegūto praktisko pieredzi studiju laikā Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA). Ar šo tēmu esmu strādājis jau pirms trijiem gadiem,  ideja ir vairākkārt tikusi atzīta un novērtēta. Strādājot pie mākslas objekta mērķis ir attīstīt šo tēmu ar izkoptu formu izveidi un to apjomu. Svarīgs uzdevums ir padarīt šo objektu saliekamu, atvieglojot tā transportēšanu, jo pēc bakalaura darba aizstāvēšanas, tas tiks vests uz stikla mākslas festivālu Dānijā, ar mērķi demonstrēt jauno pieeju stikla mākslai un skeitbordam. Ar sava bakalaura darba palīdzību gribētu informēt skatītāju, cik smalka ir skeitborda subkultūra. Pārvietošanās ar skrituļdēli pa visdažādākajām virsmām, izmēriem, radiusiem, leņķiem, formu savienojumiem, efektiem un defektiem rada pamatīgu telpas izpratni.

            To atliek tikai apzināties un rodas veids ar kuru ir iespējams sadarboties. Tādēļ es attīstu tēmu par stikla mākslu un skeitbordu, šajā gadījumā izveidojot vides objektus, kas ir vizuāli baudāmi un fiziski pielietojami triku izpildei ar skrituļdēli.

Built with Berta.me